14 ZACHOWAŃ PRAWDZIWEJ DAMY! SPRAWDŹ, CO WYELIMINOWAĆ!




Od kilku lat możemy zauważyć postępującą fascynację kulturą minionego wieku. Na czasie stała się muzyka lat 50-90', wielu współczesnych artystów inspiruje się kawałkami tamtego okresu. Często odtwarzamy sobie stare, legendarne komedie typu "Pół żartem pół serio" Billy'ego Wildera. Powróciła moda XX wieku w przeróżnym wydaniu.
Ostatnio nasunęła mi się owa myśl: skoro tak bardzo cenimy styl vintage i retro, może warto byłoby zaczerpnąć więcej, powrócić do niektórych nawyków, zachowań prosto z tamtych lat? Wiele kobiet wciąż wysoko ceni poczucie stylu i klasę powszechnie znanych aktorek, zwanych ikonami m.in.: Marilyn Monroe, Audrey Hepburn. W dzisiejszym wpisie chciałam zwrócić uwagę nie na modę, jej kierunki, lecz typowe zachowania inspirowane właśnie zeszłym wiekiem. Zaakcentuję także niekoniecznie dobre współczesne nawyki, które warto wyeliminować z naszego życia.
Więc.. jak być damą w dzisiejszych czasach? Czym one się wyróżniają?


14 ZACHOWAŃ PRAWDZIWEJ DAMY:

1. Prawdziwa dama, innymi słowy kobieta z klasą, posiada silne poczucie własnej wartości. Broni swojego słusznego zdania i nie pozwala sobą manipulować. Obrażona przez kogoś, nie wdaje się w bezsensowną kłótnię. Wie czego chce i dąży do celu.

2. Wyróżnia ją pewność siebie. Zauważcie, iż nie należy mylić tego terminu ze śmiałością. Nieśmiała osoba, nie grająca pierwszych skrzypiec, nie musi być niepewną siebie, prawda? Pewność siebie przede wszystkim oznacza posiadanie wartości, których człowiek nie wyrzeknie się przy pierwszej nadarzonej okazji. W bardzo dużej mierze łączy się z pierwszym punktem. Opisywane cechy wypływają ze zdobywanej na każdym kroku wiedzy i doświadczenia, nie zaś z próżności.

3. Prawdziwa dama okazuje życzliwość wszystkim. Nieważne czy darzy osobę sympatią czy szczególnie za nią nie przepada. Bycie życzliwym nie oznacza wchodzenie w głębsze relacje lub stałe przebywanie ze sobą.

4. Jeśli dyskutuje i ma kompletnie odmienne zdanie na dany temat niż swój rozmówca, nie obraża, argumentując na 'ty'.





5. Nie ocenia po wyglądzie. Jej opinia o danej osobie nie może opierać się na faktach typu poczucie stylu, markowe ubrania itd. Planowałam nie zamieszczać tutaj tego punktu, jednak patrząc na ogół sytuacji, jakie mają miejsce wśród dzieci i młodzieży (niestety często także wśród dorosłych), zdecydowałam się.

6. Kobieta z klasą - nosi się z klasą. Jeśli decyduje się w stylizacji na krótszą spódniczkę, nie dobiera do niej bluzki z dekoltem. I odwrotnie. Jej stylizacje są pełne elegancji, wdzięku, 'nie szarpią za oczy'. Pisząc to odczuwam wrażenie, jakbym pisała o look'ach na konkretne wyjścia i okazje. Nie. Chodzi mi tutaj również o codzienność. Zwróćmy uwagę na kolory stylizacji - w jednej nie powinno być więcej od trzech. Warto dodać, że zwyczajny ubiór także może wyróżniać się klasą. To po prostu się wyczuwa. Dama się szanuje i nie epatuje nagością. Zwróćcie na to szczególnie uwagę, wrzucając swoje fotografie na Instagram czy inny portal społecznościowy.

7. Prawdziwa dama nie używa wulgaryzmów, a co dopiero przeklina (!). To nie wypada, jeszcze niedawno każdy wiedział, iż oznacza to niską pozycję społeczną. Niestety nawyk ten stał się tak powszechny, że ciężko tutaj wiele pisać. W każdym razie ja nie przeklinam i zwracam na to szczególną uwagę.

8. Współczesna moda proponuje wiele pozycji, których często sami byśmy nie wybrali ani nie założyli. Nierzadko są one zwyczajnie nieładne, jednak dlatego że teraz dana rzecz 'jest modna', ubieramy ją. Wystarczy spojrzeć na te największe wybiegi mody. Według mnie niewielka ilość przedstawianych pozycji wyróżnia się pięknem, a co dopiero nadaje się do noszenia. Prawdziwa dama posiada własny styl, który w dużej mierze sama sobie tworzy. Nie podąża ślepo za trendami! Myślę, że za trafny przykład mogę podać tutaj podarte spodnie do tego stopnia, iż całość materiału, z jakiego zostały zrobione jest mniejsza od materiału całości krótkich szortów.

9. Potrafi przyjmować komplementy. Gdy ktoś przekazuje jej coś miłego, nie udaje, że tak nie jest bądź stara się jakoś tłumaczyć! Nie odwdzięcza się również od razu komplementem bardzo często nieprawdziwym i wymyślonym tak po prostu.

10. Dba o higienę, swój wygląd. Dopasowuje stylizacje do okazji i pogody, tak jak wcześniej zaznaczyłam, według swojego stylu. Jej makijaż wykonany jest starannie, estetycznie. Świadoma, że uroda przemija, wie, iż znajomi cenią ją za osobowość.

11. Prawdziwa dama nie polega na innych, wyróżnia się niezależnością. Ma swoje pasje i zainteresowania, które nieustannie rozwija. Zna swoje talenty i dobre strony. Można ją nazwać 'kobietą sukcesu'.

12. Potrafi się szczerze śmiać, ma poczucie humoru. Wie gdzie i kiedy można sobie na to pozwolić.

13. Nie obgaduje i nie oczernia. Nie plotkuje, brzydzi się przekazywaniem nieprawdziwych informacji poniżających daną osobę.

14. Zna zasady etykiety towarzyskiej.





:)

Koniecznie dodajcie coś od siebie w komentarzu!


Zaobserwujcie, jeśli czekacie na więcej! 


..............................................................................................................................................




Komentarze

 1. Świetny post :) każda z nas może być prawdziwą damą wystarczy o siebie dbać, przestrzegać reguł o jakich piszesz no i szanować się :) To wg mnie podstawa :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Obnoszenie się z klasą i przestrzeganie zasad dobrego wychowania gwarantuje uznanie u innych. U dam nie ma miejsca na wulgaryzmy czy prowokujące zachowania. Śliczne zdjęcia, bardzo spodobało mi się futerko ♥
  http://ysiakova.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem damą a nie czuję się abym miała wysokie nie manie , nie czuję się pewnie w pewnych sytuacjach ... z twojego w[isu wychodzi , że jestem głupia bo nie jestem pewna siebie .
  Prawdziwa dama to taka kobieta, która szanuję siebie i innych oraz potrafi zachować się w przeróżnych sytuacjach. ANie musi być pena siebie, ani ubierać się elegandzko.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwsze co mi przychodzi do glowy to pytanie: Są w dzisiejszych czasach jeszcze damy? Bez urazy drogie panie oczywiście.🙂
  Ciekawy post, w którym przydała by się lista zachowań, czego jeszcze dama nie powinna robić.
  W czasach kiedy jeszcze etykieta była czymś normalnym do tych nieodpowiednich zachowań było palenie papierosów idąc np chodnikiem.
  Skąd moje pytanie na początku?
  Otóż większość kobiet, które znam nie posiada poczucia własnej wartości. Nie twierdzę, że to źle lub dobrze, ale nie można na tej podstawie stwierdzić czy jest damą czy nie.
  Pozdrawiam serdecznie.
  PS. Nad samą listą jest napisanie 10 zamiast 14 zachowań.

  OdpowiedzUsuń
 5. Całkowicie się z tobą zgadzam, uważam że każda z nas powinna się odpowiednio zachowywać, niestety w ostatnich latach ciężko o takie osoby ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno masz rację we wszystkich punktach. Wyglądasz przepięknie w tym futrze, idealna ilustracja do poruszanego tematu!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz